Architektura z drewna: dziedzictwo i wyzwanie nowoczesności
Sto lat temu spora część polskich budynków była wykonana z drewna. Po wojnie szybko znikały jednak z krajobrazu. Do dziś przetrwała niewielka część drewnianej, nierzadko unikalnej już spuścizny. Inwestorzy, architekci i konserwatorzy coraz częściej podejmują jednak trud przywrócenia im danej świetności. To niełatwe, bo zanikła wiedza o metodach konstrukcji, doborze budulca i jego właściwościach. Obowiązują też wyśrubowane normy, do których trzeba dopasować starą drewnianą architekturę.
Jak zatem restaurować zabytkowe i historyczne formy? Co jest najważniejsze: zachowanie oryginalnego budulca, czy oryginalny kształt budowli? Jak adaptować drewniane zabytki do nowych funkcji? Wreszcie, ile kosztuje utrwalenie drewnianego dziedzictwa? Porozmawiają o tym projektanci z doświadczeniem w odnowie i kreowaniu nowej architektury z drewna: Krzysztof Mycielski, Piotr Grabowski i Piotr Olszak.
Paneliści pochylą się też nad faktem, że drewno wraca do łask architektów i budowlańców, którzy uczą się niemal od nowa, jak używać tego tradycyjnego budulca w formie trwałych i zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych. Zastanowią się też nad tym, jak połączyć nowe osiągnięcia z tradycyjnym rzemiosłem i czy całkowicie współczesna architektura drewniana może przybierać także historyczne formy.