Prelegenci
Asko Takala


Asko Takala
Od 1979 roku partnerzy otrzymali 31 pierwszych nagród (i 23 inne wyróżnienia) w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Biuro jest uważane za jedno z wiodących w różnych dziedzinach architektury mieszkaniowej w Finlandii.
Od samego początku biuro koncentrowało się na wykorzystaniu drewna. Wśród najczęściej publikowanych na arenie międzynarodowej budynków znajdują się projekty związane z drewnem, takie jak Juvakoti Old People's Home w Juva 1991, Karviaistie Special School w Helsinkach 2001, Ekoviikki Ecological Housing w Helsinkach 2000-2004, Lilla Åleryd Housing w Linköping, Szwecja 2004 i Villa Tervas, mały prywatny dom w Kajaani 2017.
Inne ważne prace biura to Meritullinkatu Housing w Helsinkach 1996, Hämeenkatu 31 Housing w Tampere 2007, Harjunkulma Housing w Jyväskylä 2014, Kotisatama Senior Co-housing w Helsinkach 2015, Kampin Helmi Senior Housing w Helsinkach 2016, Myllypuro Senior Center (przekształcenie starego szpitala) w Helsinkach 2021 oraz budynek laboratoryjny dla Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach 2021.
Takala został mianowany prezesem Fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA) od 2023 roku. Był także przewodniczącym Stowarzyszenia Fińskich Biur Architektów (ATL) w latach 2010-2013 oraz przewodniczącym Archinfo, Centrum Informacji o Fińskiej Architekturze w latach 2014-2020. Był także członkiem kilku krajowych i międzynarodowych konkursów architektonicznych. W latach 2023 i 2024 Takala był członkiem jury Finnish Wood Award.
Fotografka: Katja Tähjä
Mateusz Mastalski


Mateusz Mastalski
Od 2008 roku mieszka na stałe w Kopenhadze, gdzie od 2014 roku jest członkiem zespołu Henning Larsen, pełniąc obecnie role Design Directora.
Specjalizuje się w konkursach architektonicznych, masterplanach oraz projektach dużych obiektów użyteczności publicznej. W swoim portfolio ma m.in projekt zagospodarowania terenów Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, transformacje 21 km autostrady North-South Corridor w przestrzenie publiczne w Singapurze oraz społeczną dzielnicę Fælledby w Kopenhadze.
Wielokrotny tutor na warsztatach takich jak InDeSem, CanActions czy OSSA oraz prowadzący masterclass na École Nationale Supérieure d'Architecture w Marsylii. Gościnny krytyk na Uniwersytecie w Lund oraz Akademii Królewskiej w Kopenhadze. Współpracował z czasopismami branżowymi, w tym A10 oraz Architektura i Biznes.
Maciej Frąckowiak


Maciej Frąckowiak
Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form.
Jakub Głaz


Jakub Głaz
radiu oraz telewizji (współtworzenie cyklu „Księga Przestrzeni”), a także prowadzeniem wykładów, spacerów architektonicznych, moderowaniem dyskusji o przestrzeni i architekturze. Autor i kurator wystaw, organizator konkursów architektonicznych. Współtwórca inicjatywy miejskiej "Centrum Otwarte", Festiwalu Architektury Modernistycznej “Nowy Plan” i towarzyszącego mu cyklu filmowego “Domokrążcy”.
Piotr Olszak


Piotr Olszak
Najwięcej oczywiście na Mazurach. Tworzy projekty nowych domów, ale także zajmuje się renowacją budynków zabytkowych. Istotna dla niego jest także popularyzacja architektury tradycyjnej. Autor kilkunastu artykułów poświęconych budownictwu regionalnemu, a także książki "Wzornik Mazurski". Był prelegentem na kilku sympozjach i konferencjach poświęconych budownictwu drewnianemu.
Jest sceptyczny wobec współczesnych trendów w architekturze. Jego postawę dobrze wyraża sparafrazowane zdanie z filmu Sami Swoi:
Dużo złego można o nim powiedzieć , ale na pewno nie to ,że nowoczesny.
W swojej pracy preferuje architekturę reakcyjną, opartą na tradycji gruntownie rozpoznanej i prawidłowo stosowanej. Proponuje architekturę, która dzięki doświadczeniom zebranym przez setki lat, przez tysiące budowniczych osiągnęła doskonałość, której nie sposób odnaleźć w tak zwanej architekturze nowoczesnej.
Krzysztof Mycielski


Krzysztof Mycielski
– ur. 1968, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (wyróżniony w konkursie SARP na najlepszy dyplom 1996 roku w Polsce). W latach 1989–1992 był redaktorem naczelnym studenckiego miesięcznika „Arcytektura”. W 1998 roku współzakładał pracownię Grupa 5 Architekci, jest w niej jednym ze wspólników. Autor tekstów o współczesnych realizacjach architektonicznych w dziennikach i czasopismach krajowych i zagranicznych. Od 1994 roku jako krytyk stale współpracuje z miesięcznikiem „Architektura Murator”. Nauczyciel akademicki. W latach 2009–2018 prowadził wykłady i zajęcia z teorii i historii architektury współczesnej na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Lubelskiej. Od 2017 jest zatrudniony jako dydaktyk i pracownik naukowy w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na WAPW. Prowadzi zajęcia z projektowania architektonicznego w kontekście śródmiejskim na studiach magisterskich, zajęcia wspomagające z rysunku i grafiki architektonicznej na studiach inżynierskich oraz współprowadzi wykłady z teorii architektury i najnowszych tendencji w architekturze. W latach 2019–2022 wiceprezes Oddziału Warszawskiego SARP do spraw twórczości.
Piotr Grabowski


Piotr Grabowski
Doświadczenie zawodowe zdobywał w dużych polskich pracowniach architektonicznych jak mi.in. JSK Architekci, gdzie zajmował się prowadzeniem projektów i konkursów architektonicznych w Polsce i za granicą.
W ramach działalności Studia Gab, jest współautorem wielu projektów domów, projektów konkursowych oraz laureatem nagród i wyróżnień. Punktem wyjścia w naszych projektach jest relacja odbiorcy z otoczeniem- człowieka z budynkiem i otaczającym go środowiskiem. Kluczem w naszym podejściu do projektowania jest umiejętne zrozumienie potrzeb klienta oraz przełożeniu go na sposób działania budynku. Staramy się skupić nie tylko na rozwiązywaniu przestrzennych problemów. Zrozumienie miejsca, zastanej tkanki, programu oraz budżetu pozwala nam na stworzenie nowych możliwości, odkrycia potencjału oraz nadania nowych wartości danemu miejscu.
Wszystkie nasze projekty są efektem pracy zespołowej. Wierzymy, że silna współpraca oparta na zaufaniu i zrozumieniu zarówno z naszymi klientami jak i specjalistami i konsultantami branżowymi, jest podstawą pod tworzenie dobrej architektury.
W czasach kiedy zmienia się podejście oraz większa świadomość dotycząca środowiska jak i zmian demograficznych, nasze projekty tworzone są świadomie w oparciu o maksymalnie możliwe i racjonalne rozwiązania techniczne, tak żeby projektowane przez nas budynki były trwałe i dawały możliwość w przyszłości do dostosowania do innych celów.
Od kilku lat Piotr prowadzi zajęcia projektowe na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej i jest aktywnym członkiem Poznańskiego oddziału SARP. W latach 2020-2024 pełnił rolę wiceprezesa oddziału, natomiast aktualnie pełni funkcję przewodniczącego oddziałowego Kolegium Sędziów Konkursowych.
Mirosław Wojcieszak


Mirosław Wojcieszak
Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Zdobyte doświadczenie pozwala mu traktować proces projektowy jako grę zespołową wymagającą zaangażowania wielu różnych dziedzin. Za jeden z najistotniejszych wkładów w rozwój zawodowy uznaje udział w konkursach architektonicznych o różnej skali.
Fundament dla projektów wykonywanych w ramach GWPA stanowi głębokie zrozumienie kontekstu i historii miejsca oraz potrzeb użytkowników. Szerokim polem zainteresowań architektów jest badanie wpływu projektowanych obiektów na swoje otoczenie na wielu płaszczyznach, nie tylko materialnych. Kluczowe dla nas jako projektantów jest poszukiwanie równowagi między wszystkimi aspektami procesów projektowych. W każdym projekcie staramy się wychodzić poza utarte schematy wnosząc wkład do rozwoju zrównoważonego budownictwa.
Robert Konieczny


Robert Konieczny
Architekt, założyciel pracowni KWK Promes. Autor wielu wybitnych budynków zdobywających najważniejsze zagraniczne nagrody, w tym Arki Koniecznego w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper Design Awards w 2017 roku), muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016 w Berlinie oraz najlepsza przestrzeń publiczna w Europie przyznana przez CCCB w Barcelonie w 2016 roku). Jego Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie została w 2024 roku jednym z pięciu najlepszych budynków Europy wg fundacji Mies van der Rohe powołanej przez Unię Europejską. Zagraniczny członek francuskiej Académie d'Architecture.
Marcin Kościuch


Marcin Kościuch
Laureat nagrody Europe 40 Under 40 2009 przyznawanej przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Projektant wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego, która znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady”. Z Ultra Architects laureat wielu nagród, m.in. tygodnika POLITYKA, Jana Batisty Quadro, NAWW. Za projektu Domu nad morzem znaleźli się w finałe konkursu „Building of the Year 2013” międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily. Finalista World Architecture Festival 2017, w kategori Office Completed Buildings. Za budynek biurowy otrzymał nagrodę dla najlepszej realizacji wykonanej ze środków publicznych w Nagrodzie Roku SARP 2017.
Magdalena Buczyńska-Zapała


Magdalena Buczyńska-Zapała
Prezeska SARP Oddział Kraków. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, doświadczenie zawodowe zdobywała w krakowskich pracowniach: MOFO Architekci i, jako wiceprezeska zarządu, w biurze BE DDJM Architekci (obecnie Baumschlager Eberle Architekci Kraków). Prowadzi również własną pracownię projektową — OAK Office for Architecture.
Piotr Brodniewicz


Piotr Brodniewicz
z drewna klejonego warstwowo, krzyżowo i lekkiego szkieletu drewnianego. Wśród nich znalazły się konstrukcje o dużych rozpiętościach, wielokondygnacyjne, o wysokiej odporności ogniowej, z dużym naciskiem na prefabrykację. Jednym z ostatnich jest łącząca drewno masywne i lekki szkielet konstrukcja drewniana czterokondygnacyjnego budynku biurowego Timber Park w Warszawie, który uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2023 roku.
Popularyzator wiedzy konstrukcjach drewnianych. Autor i współautor licznych wystąpień i publikacji, m.in. na Forum Holzbau Polska oraz w Inżynierii i Budownictwie. Nagrodzony tytułem Prymus Budownictwa 2021 w kategorii Projektant przez Kujawsko-Pomorską Izbę Inżynierów Budownictwa. Blisko współpracuje z Zespołem Konstrukcji Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, z którym współorganizuje konferencję Nowoczesne Konstrukcje Drewniane. Jego rozprawa doktorska o hybrydowych konstrukcjach drewnianych znajduje się na ostatnim etapie pracy.
Agnieszka Kalinowska-Sołtys


Agnieszka Kalinowska-Sołtys
Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w latach 2022-2024. Od 2010 związana jest z pracownią APA Wojciechowski Architekci, w której pełni rolę Architekta-Partnera, Członka Zarządu. Ukończyła wydział architektury Politechniki Warszawskiej i podyplomowe studia Zarządzania Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowe studia Zarządzania Nieruchomościami na Wydziale Ekonomii w Szkole Główne Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz podyplomowe studia ESG w budownictwie na wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Od 2010 roku posiada uprawnienia BREEAM Asesora i LEED GA od 2021 Audytor Certyfikacji Zielony Dom. Członkini komisji weryfikacyjnej certyfikacji Green Building Standard. Brała udział w wielu nagrodzonych projektach spełniających wysokie wymogi certyfikacji budynków.
Szymon Wojciechowski


Szymon Wojciechowski
Szymon Wojciechowski to architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu.
Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności.
Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia i Port (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Format, Officyna oraz Alchemia w Gdańsku, Kielecka 2 (K2) w Gdyni, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków, Drewnianego biurowca firmy SYLVA w Wielu, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie.
Prelegent podczas licznych krajowych i zagranicznych wydarzeń poświęconych architekturze i branży nieruchomości.
Anka Zawadzka-Sobieraj


Anka Zawadzka-Sobieraj
Od 2012 roku projektuje budynki oraz małe formy z użyciem materiałów naturalnych lub wtórnych, a także z wykorzystaniem narzędzi badawczych z dziedziny nauk społecznych. Pracuje również w obszarze doradczym, współpracując m.in z Materiality, Ministerstwem Klimatu, czy władzami miejskimi Durres w Albanii. Zajmuje się oceną budynków w zakresie kryteriów ekologicznych m.in jako audytorka dla potrzeb Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy .Działalność projektową łączy z działalnością naukową, pracując nad doktoratem z zakresu cyrkularności budynków w ujęciu materiałowym.Pracowała nad aktualnie zakończonym grantem: „Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” realizowanego IOŚ PIB z OSBN. W latach 2019-2023 w Zarządzie OW SARP, wykładowczyni akademicka Uniwersytetu Warszawskiego (2016/2017, 2020/2021).
Wojciech Hildebrandt

