Organizator:

Architektura & Biznes partnerem medialnym Międzynarodowych Targów BUDMA 2025 i ARCHI-STRADA

Podziel się

Architektura & Biznes podczas trzeciego dnia BUDMY (13 lutego) przygotowała program pod hasłem ZAMIESZKANIE, który obejmuje  rozstrzygnięcie konkursu studenckiego z prezentacją projektów oraz debatę o największym wyzwaniu przestrzennym obecnych czasów, czyli architekturze mieszkaniowej z udziałem najważniejszych architektów tworzących w Polsce.

KONKURS ZAMIESZKANIE jest skierowany do studentów wydziałów projektowych w całej Polsce. Skupia się na szukaniu nowatorskiego i ekologicznego podejścia, odwagi projektowej oraz innowacyjnych rozwiązań.

Ogłoszenie wyników konkursu z prezentacją projektów przez autorów odbędzie się 13 lutego na scenie budmowej ARCHISTRADY.

Nagrodą Główną w konkursie jest 5 000 złotych oraz dwa wyróżnienia po 1000 złotych.

Co sprawia, że konkurs „ZAMIESZKANIE” jest wyjątkowy na tle innych inicjatyw dla studentów oraz studentek architektury i projektowania?

Zagadnienie zamieszkiwania wiąże architekturę z sensem naszego człowieczego istnienia - mówi prof. Tadeusz Pietrzkiewicz, juror konkursu - Niesie ze sobą podstawowe dla istnienia człowieka pytania o stopień naszego powiązania z przestrzenią i miejscem. Brzmi to trochę filozoficznie, bo jest to zagadnienie wiążące architekturę z filozofią. I nie jest to związek zaskakujący, a raczej potwierdzający jego regułę. Odnoszę się tu do głębokiego powiązania architektury z etyką i estetyką.

Czy pokolenia wychowane w modernistycznych i po-modernistycznych blokach mogą jeszcze czuć związek z miejscem, niejako podążając w ślad za myślą Heideggera? Prawdopodobnie może coś takiego zaistnieć… Ale, przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że nasze życie ulega istotnym zmianom. Co więcej... dostrzegamy coraz większą dynamikę tychże zmian. Może współcześnie ponownie stajemy się nomadami. Wędrujemy po świecie w poszukiwaniu spełnienia się. Dom niesiemy ze sobą w sercu oraz wraz z walizką mieszczącą dobytek.

Czy ta „waliza”, po odpowiednim jej skonfigurowaniu, będzie mogła się stać nośnikiem zamieszkiwania? Czy ona mogłaby stać się rodzajem architektonicznego niezbędnika (kontenera), który pomoże nam oswoić każdą nową przestrzeń? Czy w ten sposób można by stworzyć podstawy do zamieszkania?

Ale możliwym przypadkiem jest też to, że po dość długotrwałej już dominującej niechęci do wiązania się z miejscem, skłonność ta ulegnie zmianie. Może ponownie zechcemy stawiać własne domy powiązane z miejscem? Jakie one miałyby być – nie wiemy. Podobnych pytań jest znacznie więcej i można je formułować w różnych obszarach… Czy godzimy się z systemem zamieszkiwania proponowanym przez deweloperów? Czy można go doskonalić? (W zakresie deweloperskiego schematu konfigurowania mieszkań ciągle nie potrafimy przekonywująco zdefiniować przestrzeni dziennej mieszkań).

Ponadto podejmowane są również inne alternatywne próby inicjowania przestrzeni mieszkalnych. Nie mam gotowych odpowiedzi na sformułowane tu przez siebie pytania. One mogą stać się refleksją w ramach tego konkursu. Ale nie musi tak być. Ciekaw jestem zdania młodych projektantów. Oni przemówią swoimi projektami…

(fragment Rozmowa z profesorem Tadeuszem Pietrzkiewiczem – jurorem konkursu ZAMIESZKANIE). 

DEBATA — „Architektura mieszkaniowa przyszłości. ZAMIESZKANIE”

Po ogłoszeniu wyników konkursu ZAMIESZKANIE i wręczeniu laureatowi nagrody odbędzie się debata z udziałem najbardziej wpływowych architektów. Wezmą w niej udział Robert Konieczny — założyciel i architekt prowadzący KWK Promes, który wygłosi wykład wprowadzający, Mateusz Mastalski (online)  — partner w Henning Larsen Architects, Marcin Kościuch — partner Ultra Architects, Magdalena Buczyńska-Zapała — wieloletnia prezes zarządu w pracowni Baumschlager Eberle Architekci Kraków, obecnie prezes krakowskiego oddziału SARP.

Debatę poprowadzi Małgorzata Tomczak — redaktorka naczelna A&B.

Robert Konieczny — jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych polskich architektów. Autor Najpiękniejszego Domu Świata, wielokrotny laureat wielu nagród, nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe. Członek zagraniczny francuskiej Akademii Architektury, honorowy członek Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej Obec architektů. Laureat dorocznej nagrody Ministra Kultury w dziedzinie architektura, Nagrody tygodnika POLITYKA, uczestnik wielu miedzynarodowych wystaw.

Mateusz Mastalski — partner w jednej z najważniejszych na świecie pracowni Henning Larsen, autora m.in. Opera Housew Kopenhadze, sali koncertowej Harpa w Reykjaviku, Opery w Hangzhou, Ambasady Duńskiej w Arabii Saudyskiej. Pracownia Henning `Larsen była wielokrotnie nagradzana najważniejszymi światowymi nagrodami, m.in. są laureatami Mies van der Rohe Award 2013 oraz European Union Prize for Contemporary Architecture, LEAF Award.

W Polsce prowadzi projekt m.in. rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku (proj. Henning Larsen, BBGK oraz A2P2). Prowadzi masterclass na École Nationale Supérieure d'architecture w Marsylii.

Marcin Kościuch — lider jednej z najciekawszych polskich pracowni Ultra Architects. Laureat nagrody Europe 40 Under 40 2009 przyznawanej przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Projektant wzorcowej termomodernizacji poznańskiego bloku na Osiedlu Chrobrego, która znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady”. Z Ultra Architects laureat wielu nagród, m.in. tygodnika POLITYKA, Jana Batisty Quadro, NAWW. Za projektu Domu nad morzem znaleźli się w  finałe konkursu „Building of the Year 2013” międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily. Finalista World Architecture Festival 2017, w kategori Office Completed Buildings. Za budynek biurowy otrzymał nagrodę dla najlepszej realizacji wykonanej ze środków publicznych w Nagrodzie Roku SARP 2017.

Magdalena Buczyńska-Zapała — doświadczenie zawodowe zdobywała w pracowniach w Krakowie: MOFO Architekci i, jako wiceprezeska zarządu, w biurze BE DDJM Architekci (obecnie Baumschlager Eberle Architekci Kraków). Prowadzi również własną pracownię projektową — OAK Office for Architecture. Jest prezesem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 

PROMOCJA NUMERU A&B

Tematem obecnej edycji targów BUDMA jest drewno. Redakcja miesięcznika na tę okoliczność przygotowała specjalne styczniowe wydanie A&B w całości poświęcone drewnu. Znajdziemy w nim zarówno najlepsze przykłady realizacji drewnianych w Polsce, jak i omówienie technologii drewnianej, w tym CLT, jako najbardziej ekologicznego, odnawialnego materiału budulcowego. 

 

Podczas Miedzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA na każdym nośniku multimedialnym, kąciku prasowym, w holach wejściowych będą dostępne do pobrania numery A&B poświęcone tematowi DREWNA. Podczas BUDMY będziemy również promować lutowe wydanie A&B, które przygotuje i zredaguje pracownia KWK Promes.

 

czytaj więcej na temat konkursu wywiad z prof. T. Pietrzkiewiczem POBIERZ NUMER MAGAZYNU